tapete

Sami lepite svoje tapete ili uz pomoć majstora i promenite izgled sobe u trenu

Nije nam baš uvek do toga da imamo neke radove u kući. U najmanju ruku, nemamo vremena ni za obično održavanje i čišćenje, a kamoli za sitne promene koje zahtevaju reorganizaciju prostora. Sakako je krečenje jedno od radova koji nam se ne mile, a to koliko je teško naći slobodnog majsotra, predstavlja muku za sebe. Iako su mnogi pomalo vični i odvažni da stvar uzmu u svoje ruke, kako nismo uverzirani, za takve poduhvate nam treba ako ništa drugo, a ono barem više vremena. Onog vremena koje nam danas najviše fali.

Kako da iz najmanje truda osvežimo izgled prostora u kom živimo

Svi vole onaj vizuelni doživljaj tek okrečene prostorije. Lepo i čisto – to je ono što omogućava da s e onaj ko boravi u toj prostoriji oseća ugodno. Zatim, tu su i detalji u bojama koje su nam bliske i u kojima uživamo. Pošto nismo uvek u mogućnosti da menjamo boju zidova kada god nam dosadi ili kada god se neki zid uprlja, postoji način kako da neke stvari tog tipa prikrijemo, ali i da damo prostoru jedan potpuno drugačiji izgled. Tu na scenu nastupaju tapete – i to one koje su samolepljive.

Samolepljive tapete i neke zanimljivosti o njima

Da samolepljive tapete ne možete postaviti na zid koji je prljav i neravan, treba odmah da znate, mežđutim, to ne treba da bude prepreka da se za njih odlučite. S druge strane, možete i postavljanje tapeta isplanirati odmah nakon krečenja, te se osigurati da ste mirni duže vreme. Pitanje koje se odmah postavlja – da li se i tapete prljaju podjednako kao i zidovi. Naravno, naročito na mestima koja su izložena prljavim rukama, ili obući, recimo (hodnici ili svaka prostorija oko prrekidača). Međutim, velika prednost koju imaju samolepljive tapete jeste i ta što se one jednostavno mogu – oprati. Tu mogućnost pre svega duguju plastificiranom sloju koji je završni, te su ujedno otporne na vodu, a ukoliko se uprljaju, vrlo lako se brišu.

Vrste samolepljivih tapeta koje su najzastupljenije

Klasične glatke tapete ili one sa reljefom – zakav je najčešći izbor u prodavnicama tapeta. To je osnova, a ono što se po potrebi bira jesu dodatna ojačanja i završni slojevi. U pitanju je takozvana laminacija, koja se naročito preporučuje ukoliko je tapeta nastala štampanjem. Takođe, preporuka je da se zaštitini slojevi stavljaju ako je tapeta na frekventnom mestu ili je na mestima gde tapeta može doći u kontakt sa vodom (kuhinja i kupatilo). Dimenzijama se ne morate prilagođavati – samolepljive tapete pogodne su da se seku i prekrajaju u zavisnosti od potreba. I za kraj još jedna zanimljivost – samolepljive tapete mogu se lepiti i na pločice, vrata ili bilo koje ravne drvene površine – savršene da i nekim komadima nameštaja jednostavno promenite izgled.

Procedura u postavljanju tapeta i na šta posebno obratiti pažnju

Preduslov za postavljanje bilo koje tapete jeste čist zid, na kome nem atrunke prašine, i što glatkija površina kako bi tapete mogle lepo da prijanjju i pravilno se zalepe. Problem se javlja kada postoji nekoliko slojeva kreča, pa da se ne bi zidovi gulili postoji poseban premaz kojim se prelaze zidovi, nakon čega moraju da se suše izvesno vreme. Kada je podloga pripremljena, pristupa se samom lepljenju. Najbolja opcija je da to izvede neko ko ima dosta iskustva, ali ukoliko ne možete doći do majstora, neophodno je da pratite detaljna upustva koja dobijete iz radnje u kojoj ste ih kupili. U zavisnosti od firme koja se bavi tapetama, montaža se ne naplaćuje, ili se napljaćuje u zavisnosti od toga koliku površinu treba pokriti tapetom. Svakako je preporuka da, ako postoji više posla i ako treba na više mesta prilagođavati dimenzije, ipak se potrudite da pronađete majstora koji će sve uraditi perfekto u milimetar.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *