stipaljke-ves-zica

Sušenje veša – prirodno ili u mašini? Evo odgovora

Iako smo poslednjih godina postali „navučeni“ na mašine za sušenje veša zbog praktičnosti i efikasnosti, postoji druga grupa ljudi koja će reći da ništa nije bolje od sušenja veša na vazduhu, na staromodan način. Prednosti postoje sa obe strane, budući da su i mašine za sušenje veša postale sve više ekološki prihvatljive i donose uštede električne energije kroz godine korišćenja, dok vazduh, vetar i sunce nemaju zamenu prema mišljenju mnogih. 

Sušenje veša na staromodan način je aktivnost koja zahteva dodatnog truda i vremena, mašina znatno olakšava taj proces, stoga ako ste u dilemi šta je za vas najbolja opcija i čemu da se okrenete, evo nekih odgovora na ta pitanja. 

Sušenje odeće u mašini

Sortiranje odeće po težini i vrsti materijala od koje je napravljena je od velike važnosti kada koristite mašinu i nekada može biti naporan posao. Teža odeća obično zahteva više vremena i zagrevanja nego lakša odeća. Da biste uštedeli vreme, kao i da biste maksimalno iskoristili svoju mašinu za sušenje veša, morate da sortirate odeću u skladu sa tim.

Potrebno je voditi računa o temperaturi sušenja prema kvalitetu i sadržaju tkanine koju sušite u mašini. Na primer, neka vlakna poput akrila i poliestera mogu se oštetiti ako ih sušite na previše visokoj temperaturi. Dakle, ako ste u nedoumici i niste sigurni koja bi bila prava temperatura za odeću koju sušite na ovaj način, sušite je na nižoj temperaturi. Postoje neka univerzalna pravila kojih bi se trebalo pridržavati:

  • Visoka temperatura sušenja je za teške tkanine poput farmerki, peškira i posteljina.
  • Srednja temperatura se podešava kada sušite sintetiku;
  • Niska temperatura sušenja je za opremu za teretanu, sportsku odeću, donji veš i druge delikatne odevne komade.
  • Bez temperature, mašinu za sušenje veša koristite kada želite da osvežite garderobu ili jorgane i jastuke.

susenje-vesa-na-zici

Kod sušenja u mašini za sušenje veša ćete morati da okačite ili presavijete odeću odmah nakon završenog ciklusa sušenja, jer ćete na taj način sprečiti gužvanje. Štaviše, iznošenjem garderobe van mašine, ona će već biti potpuno suva. Ako zanemarimo činjenicu da morate pratiti vreme kada mašina završava posao, ovo je prednost u odnosu na prirodno sušenje. Takođe, pre nego što mokar veš ubacite u electrolux mašine za sušenje veša, trebalo bi da ga istresete i lepo složite kako biste izbegli dodatno gužvanje. Možda vam ova aktivnost deluje kao gubljenje vremena, ali na ovaj način štedite vreme peglanja.

Mašinu za sušenje veša ne smete preopteretiti, kako ne biste produžili ciklus sušenja i oštetili bubanj. Ukoliko želite da vam duže traje, pažljivo se ophodite prema njoj.

Sušenje odeće prirodnim putem

Ukoliko razmišljate da zanemarite mašinu za sušenje i okrenete se (ili se vratite) klasičnim metodama sušenja veša, prva od prednosti je ta što ćete štedeti električnu energiju, a samim tim i novac.

Ekološki je prihvatljivije. Verovatno već vodite računa pri odabiru najzdravije opcije deterdženta za pranje veša i samim tim vam je važno da i proces sušenja bude podjednako prihvatljiv. Iskustvo mnogih pokazuje da je mašina za sušenje veša drugi uređaj koji troši najviše energije odmah posle frižidera. Međutim, jednostavnim prelaskom sa upotrebe mašine za sušenje veša na sušenje odeće prirodnim putem, mogli biste drastično smanjiti zagađenje prirode na godišnjem novou.

Drugo, mašina za sušenje će tokom ciklusa sušenja obrtati i bacati odeću unaokolo, što može ubrzati habanje tkanine,  dok to nije slučaj sa sušenjem prirodnim putem. Sušenje veša na žici tkanina mnogo lakše podnosi i dugotrajnija je. 

Sušenje na vazduhu smanjuje gužvanje. Ako je veš pravilno okačen na žici, osušiće se minimalno izgužvan, a najčešće neće ni zahtevati peglanje. Ovo najbolje funkcioniše kada je vetrovito, a takođe je korisno za one koji nisu ljubitelji peglanja.

Sušenje na vazduhu eliminiše statiku. Odeća koja se suši prirodnim putem može ponekad delovati kruto, ali dodavanjem tečnog omekšivača rešićete taj problem, ali i dobiti fantastičan i čist miris.

Sunčevi UV zraci prirodno dezinfikuju tkaninu isušivanjem. Kada veš okačite na žicu za sušenje, sunce će pomoći i da se neutrališu zaostale mrlje. Ako uz to koristite i izbeljivače uz prašak za veš, dobićete savršeno čist i svetao veš. 

Sušenje odeće na pravi način jednako je važno kao i pranje veša na pravi način. Koji metod od ova dva ćete izabrati najvišezavisi od vaših i potreba vašeg domaćinstva. Ipak,  ako se odlučujete za mašinu za sušenje veša, morate se pridržavati dva pravila. Prvo, nemojte je uključivati  kada nema nikoga kod kuće ili kada izlazite napolje. Drugo, redovno je čistite i održavajte kako biste sprečili opasnosti koje može da izazove, budući da podaci pokazuju da svake godine upravo mašine za sušenje veša izazivaju skoro 15.000 kućnih požara na svetu. Za sušenje prirodnim putem ne morate slediti previše pravila osim jednog – uvek se trudite da veš okačite pravilno, duže će da traje i manje ćete peglati. A usšteda električne energije biće vidljva već na prvom računu za struju.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *