prikaz radnika na gradjevini u zaštitnoj opremi

Značaj zaštitne opreme na radnom mestu

Zaštitna oprema propisana je Zakonom o bezbednosti na radu, odnosno Pravilnikom o ličnoj zaštitnoj opremi, kao obavezna u okviru određenih zanimanja. Ova oprema zaposlene koji su izloženi riziku štiti od razvoja određenih bolesti i povređivanja na radnom mestu. 

Poslodavac kao i zaposleni treba da budu upoznati sa pravilima o upotrebi zaštitne opreme, a svaki poslodavac dužan je da zaposlenom na radnom mestu koje zahteva opremu, to i obezbedi. 

Baš zato, odlučili smo da vas u narednim redovima upoznamo sa zaštitnom opremom, tipovima zaštitne opreme, njenim značajem i ulogama. 

Koja zaštitna oprema postoji i čemu služi?

Zaštitna oprema kreirana je kako bi obezbedila celokupnu zaštitu zaposlenima kolji su svakodnevno izloženi određenim opasnostima. Tako možete pronaći zaštitnu obuću i odeću, opremu za zaštitu glave (šlemovi, kape i viziri), zaštitu sluha (čepići i antifoni), očiju (naočare i maske za varenje), disajnih organa (maske), ruku (zaštitne rukavice) i zaštitu od pada. 

Bilo da ste poslodavac ili zaposleni koji je u potrazi za zaštitnom opremom, savetujemo vam da birate kvalitetnu i pouzdanu opremu. Izaberite kvalitetnu radnu obuću i odeću, kao i druge segmente opreme i nećete morati da brinete za bezbednost tokom radnog vremena.

Kvalitetna oprema obezbediće zaposlenima maksimalnu sigurnost prilikom napornih radova i ima nekoliko ključnih uloga. Namenjena je zaštiti zaposlenenima od toplote, hladnoće, buke, povreda različitog tipa i hemikalija. 

Primera radi, radna obuća omogućiće onome ko u njoj radi udobnost tokom sati provedenih na radnom mestu, zaštiti ih od povrede stopala usled pada, nagnječenja teškim predmetom i prodiranja određenih hemijskih supstanci do kože. 

Sa druge strane, radna odeća izuzev pružanja zaštitne služi kako bi svaki zaposleni bio uočljiv čak i u uslovima slabog osvetljenja. Dakle, svaki komad zaštitne opreme ima svoju ulogu, a po dolasku na novo radno mesto važno je da se kod svog poslodavca informišete o načinu upotrebe i značaju zaštitne opreme, kao i da budete sigurni da ona ispunjava sve neophodne standarde. 

Pomenućemo i radnu opremu kojoj zaštitna uloga nije primarna, te se ona karakteriše kao uniforma i ističe se po nešto drugačijim ulogama. Jedan od takvih primera jeste konobarska uniforma. Uloge uniforme za konobare su pre svega ostavljanje utiska profesionalnosti i doprinos imidžu određenom ugostiteljskog objekta. 

U kojim profesijama se najčešće koristi radna oprema? 

Kao što smo pomenuli, radna oprema potrebna je zaposlenima u mnogim profesijama. Najčešće je koriste oni koji obavljaju visoko rizične poslove poput vatrogasaca, radnika na gradilištu, elektrotehničara, koji rade na strujnim stanicama i razvodnicima, laboratorijskim i medicinskim radnici i sličnim profesijama. 

U pojedinim profesijama, radna oprema je jednokratna, te zaposleni svakodnevno, čak i nekoliko puta dnevno menjaju rukavice, maske, vizire i kombinezone. Takva situacija je posebno naglašena u zdravstvenim ustanovama, gde medicinski radnici svakodnevno menjaju svoju opremu kako bi uvek održali visok stepen zaštite i higijene.

Svaki komad radne opreme osmišljen je pažljivo za određenu profesiju, tako da ispunjava sve bezbednosne standarde, te se zaposleni u njoj oseća bezbrižno i sigurno. 

Pomenućemo da su određene uniforme, odnosno radna oprema prepoznatljive gotovo u čitavom svetu. Jedna od takvih uniformi je sasvim sigurno beli mantil. Ove uniforme sastavni su deo opreme medicinskih radnika, pretežno lekara. Osmišljene su tako da pruže zaštitu lekara tokom radnih sati, te odvoje njihovu svakodnevnu odeću od profesionalne.

Bela boja simbol je čistoće, a na pacijente ostavlja umirujući efekat i uliva poverenje onome ko je u poseti lekaru.  

O čemu treba posebno misliti prilikom odabira zaštitne opreme

Kao što smo pomenuli, poslodavci uvek treba da se vode zakonom prilikom odabira radne opreme, te svojim zaposlenima obezbede visoko kvalitetnu opremu koja će ih maksimalno zaštiti tokom radnih sati. 

Tom prilikom treba da se vode time da oprema pre svega treba da bude funkcionalna. Oprema bi trebalo da se izrađuje u više veličina, da se prilagodi i muškarcima i ženama i bude udobna za nošenje, pri čemu treba razmišljati o materijalu od koga se ona izrađuje.

Na osnovu svega navedenog, možemo reći da je pred proizvođačima zaštitne opreme složen zadatak, te treba da budu u konstatnoj saradnji sa dizajnerima, tehnolozima i drugim stručnjacima, ali i da prate propisane standarde za izradu rdne opreme. 

Za kraj ćemo dodati još jedan važan savet. Prikom odabira zaštitne opreme za čitav kolektiv, ili pak za sebe, odaberite pouzdane proizvođače, odosno opremu visokog kvaliteta sa sjajnim odnosom cena i kvaliteta. Jedna od pogodnosti 21. veka jeste online kupovina. Danas sa lakoćom možete poručiti najrazličitiju opremu online putem i na taj način uštedeti veliku količinu vremena. 

Iz udobnosti svoga doma istražite brojne online prodavnice koje nude veliki izbor zaštitne opreme, te odaberite onaj shop koji vam uliva najviše poverenja i ima najbolju ponudu. 

Nadamo se da vam je naš tekst bio interesantan, da ste se pre svega upoznali sa ulogama i značajem zaštitne odnosno radne opreme, te da ste sada spremni da sebi i svojim zaposlenima obezbedite radnu opremu visokog kvaliteta.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *