teglice sa zdravim obrocima

Koji su osnovni principi pravilne ishrane?

Zbog tempa života današnjice kojim vlada užurbanost i stres, ishrana mnogih je često neumerena i puna nezdravih izbora u vidu previše soli, a premalo vlakana i voća. Od zdravih navika sve postaje preče, iako su iste preventiva čak pedeset odsto hroničnih tegoba. 

Pravilna ishrana je neraskidivo povezana sa opštim zdravljem, pa je zato posebno važno posvetiti vreme i informisati se o njenom značaju. Kada se rešite nezdravih navika, a zatim uvedete nove koje za vas imaju višestuku dobrobit – obezbedićete vitalnost svog organizma.

Saznajte sve o principima zdrave ishrane u nastavku teksta.

Zdrava ishrana i zašto je važna

Iz hrane dobijamo energiju koja se koristi za rad unutrašnjih organa, oporavak istrošenih tkiva i obavljanje bilo kog fizičkog i mentalnog napora. Osnovne hranljive materije su vitamini, minerali, proteini, masti i ugljeni hidrati. Svaka od ovih materija je od posebnog značaja za organizam.

Nedostatak hranljivih materija može prouzrokovati zdravstvene probleme. Kada se zdravo hranite i unosite optimalnu količinu mikronutrijenata za pravilno funkcionisanje organa, jačate imunitet organizma i vaše telo postaje otpornije. 

Organizmu potrebne materije dobijamo iz različitih namirnica. Kako su sve jednako važne za rad organizma, treba voditi računa o balansiranom i ravnomernom unosu različitih namirnica. Kao i nedovoljno, prekomerno unošenje određenih hranljivih materija je štetno po čoveka. Balansirana ishrana je recept za zdrav i dug život.

Koncept “zdrave hrane” mnogima može biti odbojan, pa će biti skloni da odustanu i pre nego što daju šansu promeni svojih navika. Ne postoji zdrava i nezdrava hrana, već je najbolji izbor obroka za vaš organizam je onaj koji vam omogućava da se najprijatnije osećate. 

Za zdrav način života, potrebno je samo napraviti dobar odabir u kombinovanju sadržaja obroka tokom dana, kao i voditi računa o njihovoj količini. Dok će nekome prijati dijeta koja se bazira na proteinima, neko drugi će uspešno održavati jednako popularni hrono režim ishrane. 

Najprostije rečeno, osnovni principi pravilne ishrane su umerenost, šarenolikost i balans. Zato zanemarite često kontradiktorne savete o ishrani kojima rizikujete svoje zdravlje, već se najpre fokusirajte na navike zbog koji se jednostavno dobro osećate. U daljem tekstu pronađite još smernica koje će vam pomoći na vašem putu zdravih navika.

zdrav obrok serviran na stolu
zdrav obrok serviran na stolu

Koliko je hrane zapravo potrebno čoveku?

Kontrolisanje veličina porcija obroka vam omogućava da ostvarite neophodan princip umerenosti. Iako je brojanje nutrijenata postalo popularno, pa ćete na njega naleteti kod mnogih fitnes entuzijasta – nije potrebno da se opterećujete brojkama kako biste odredili optimalnu količinu hrane. 

Zavisno od mere fizičke aktivnosti tokom dana, razlikovaće se vaša optimalna količina hrane. Ako ste osoba koja veći deo dana provodi u sedećem položaju, trošićete manje kalorija od osobe koja je dan posvetila treningu. Samim tim, vašem organizmu će biti potrebno manje hranljivih materija. 

Važno je da ne jedete brzo, već dovoljno vremena posvetite svom obroku. Budite prisutni – iskoristite vreme za brigu o sebi i ne dozvolite da vam druge stvari odvlače pažnju. Tako ćete osetiti šta vašem telu prija, jer će ono imati dovoljno vremena da vam pošalje signal da je sito u pravom trenutku.

Dok ne “oslušnete” svoje telo, možete da pronađete zgodne trikove na Internetu prema kojima se možete orijentisati. Najpopularniji način je merenje uz pomoć šake, pa je na primer jedna porcija koštunjavog voća količina koja stane u jednu vašu šaku.

Ravnomerni i raznovrsni obroci su pola zdravlja 

Zdrave navike u ishrani za mnoge predstavljaju problem,s obzirom da iziskuju svakodnevno ulaganje vremena za pripremanje obroka. Zapravo, najvažniji korak ka zdravoj ishrani je planiranje, jer mnoge obroke možete da pripremite unapred ili za vrlo kratko vreme.

Kada vodite računa da imate redovne obroke koji su raznolikog sadržaja, nećete imati potrebu za nekontrolisanim grickanjem nezdravih namirnica između obroka. Vaš organizam će tražiti hranu onda kada ga naviknete da je prima.

Ako vreme predviđeno za obrok provodite van kuće, unapred pripremljenu hranu možete poneti sa sobom. Vremenom ćete primetiti da vam ovaj korak oduzima sve manje i manje vremena. Kada vam pripremanje hrane postane deo vaše rutine, nećete ni osetiti da vam oduzima išta više slobodnog vremena.

Opasno je da vaše telo dovodite u stanje izgladnelosti. Preskakanje obroka direktno dovodi do nestabilnosti nervnog sistema, kao i do smanjene opšte otpornosti organizma na zdravstvena oboljenja. Hronične dijete ne dozvoljavaju organima da rade pravilno.

Ljudsko telo prirodno teži ka tome da se hrani zdravo, dakle odgovara mu veći broj obroka sa manjom količinom hrane. Zahvaljujući pravilno kombinovanoj hrani, osećaćete se vedrije i lakše. Vaše telo će vam biti zahvalno.

Budite slobodni da se zabavite u vašim zdravim navikama pravilne ishrane i istražite nove ukuse neobičnih kombinacija hrane i proizvoda. Internet je pun sjajnih recepata, pa pronađite neki koji je u skladu sa vašim kulinarskim umećem. Bez mnogo truda i uloženog vremena, vaši obroci mogu biti zdravi svakoga dana.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *