prikaz sigurnosnog trougla na ulici

Šta uraditi kada vam auto stane na putu?

Da li ste nekada čuli da je za mnoge “auto kao član porodice”?

Danas svaki drugi čovek poseduje automobil – jer, složićete se da većina nas stalno negde žuri i juri i smatramo da nam putničko vozilo ove vrste znatno štedi vreme – omogućava nam da što brže i što pre završimo dnevne obaveze i zadatke.

Nekada provedeno vreme u automobilu može da se oduži i po par sati, a da ni sami ne primetimo – često je glavno prevozno sredstvo, bilo da idemo na posao, u nabavku, do banke, itd. Možda se radi i o dugo očekivanom putovanju, nije važno da li ste krenuli sami, sa partnerom ili sa prijateljima – odluka da krenete kolima mnogima daje poseban doživljaj. 

Opuštena atmosfera, bez pritiska i gledanja na sat – kada da krenete i da li ćete zakasniti – ukratko sam svoj gazda!

Ovaj četvorotočkaš sa sobom donosi mnogo prednosti i osećaj spokoja i sigurnosti u pogledu putovanja i hitnih situacija koje zahtevaju da negde brzo krenemo ili stignemo.

Međutim koliko god, posedovanje automobila i vozačke dozvole, zvuči lepo i idelano, na ovo prevozno sredstvo moramo obratiti posebnu pažnju – održavanje i redovne kontrole i servis su obaveze koje nekada umeju da nam stvore pravu brigu.

Međutim, šta se desi ukoliko vam auto stane na putu, koje su mere opreza i šta uraditi u tom slučaju, saznaćete u nastavku teksta. 

Pozovite pouzdanu šlep službu

Bilo da ste početnik ili ste iskusni vožač, broj šlep službe je neophodno da imate u vašem telefonskom imeniku. Ukoliko vam auto stane na putu, a niste sigurni zašto i zbog čega, i neće da se pokrene, pouzdana šlep služba predstavlja svetlost na kraju tunela svakom vozaču.

Ukoliko ste se odlučili da otputujete negde, obratite pažnju i informišite se koju šlep službu odlikuje efikasna i brza asistencija na putu u bilo koje doba dana i noći.  Savremena oprema i alati kao i brz odaziv šlep službe odagnaće vam nalet nervoze i stresa trenutne situacije u kojoj ste se našli.

devojka u beloj majici drži poklopac haube automobila i zove pomoć na putu

Preduzmite adekvatne mere opreza

Dok čekate da šlep služba stigne i pre nego što odlučite da iskočite iz automobila i pokušate da pronađete izvor problema i moguće rešenje, prva i osnovna stvar je da preduzmete određene mere.

Kako ne bi došlo do neželjene i opasne situacije u kojoj možete ugroziti svoju i bezbednost drugih učesnika u saobraćaju, preduzmite sve mere koje su propisane zakonom a bile su deo početnih lekcija u auto školi:

  1. Uključite sva četiri žmigavca odnosno pokazivača pravca,  pod uslovom da vam automobil nije ostao bez struje – u ekstremnim situacijama, dozvoljeno je korišćenje žutog rotacionog svetla;
  2. Obucite fluorescentni (svetleći) prsluk- najbolje je da ga držite u kabini automobila tako čete ga uvek imati pri ruci – neki umeju da navuku prsluk na njihovo ili suvozačevo mesto;
  3. Ubacite auto u brzinu i podignite ručnu.
  4. Kada ste obavili prve tri stavke, polako izađite iz automobila i postavite sigurnosni trougao iza automobila – 10m iza vozila u naseljenom mestu, 50m van naselja.
  5. Krećite se pored ivičnjaka, a ukoliko se nalazite na autoputu savet je da se sklonite iza zaštitne ograde i sačekate pomoć.

Istražite okolinu i probajte da uvidite zašto je auto stao

Uz poštovanje osnovnih mera opreza možete probati sami da pronađete mogući uzrok zastoja vašeg vozila. Proverite gume, rezervoar i motor automobila, a zatim istražite malo okolinu kako bi imali bolji uvid gde se nalazite. 

Možda niste bili sigurni koliko vaš auto troši – malo ste se opustili i zaboravili da sipate dovoljno goriva pa vam je vozilo stalo usled nedostatka istog. Možda vam se ispumpala guma ili je u pitanu neki ozbiljniji kvar – svakako bolji uvid u trenutnu lokaciju i mesto gde se nalazite može da vam pomogne da što pre kontaktirate najbližu pumpu ili automehaničarksu radnju i majstore koji mogu da vam pomognu.

Ukoliko ste ostali bez goriva sve što treba da uradite jeste da u neku bocu natočite gorivo sa najbliiže pumpe koje ćete zatim dosuti u vaše vozilo.

Budite strpljivi i na vreme obavljajte tehničke preglede

Normalno je da vam se iznenada javi veliki nalet stresa i nervoze – reakcija ove vrste u trenutnoj situaciji neosporivo je opravdana, ali probajte, pre nego što krenete bilo šta da radite sa kolima i kako bi ublažili i smanjili napad panike, da udahete duboko par puta i tako smirite sebe.

Generalno jednostavan trik na koji često zaboravimo, pa prvo što uradimo –  krenemo sa ishitrenim reakcijama koje nam samo još više talože nervozu. Bitno je da se smirite i ne paničite – preduzeli ste sve mere, stali na sigurnu udaljenost i pozvali pomoć koja će vrlo brzo stići do vas.

Vaš auto je vaša, kako bismo mi to rekli, beba, blago, dragulj, zlato. Stoga je veoma važno redovna briga i nega – odnosno redovno održavanje automobila kako bi se stopa ovakvog rizika svela na minimum. Obavljajte redovne tehničke preglede na svakih 6 meseci, kao i redovne kontrole i provere vašeg vozila barem dve nedelje pre planiranog puta. Jako je bitno da sa sobom imate opremu za prvu pomoć, rezervni točak, dizalicu, rezervnu sijalicu, ključ i još koji komad alata.

Nadamo se da smo vam ovim tekstom pomogli i pružili potrebne informacije ukoliko se nađete u ovakvoj situaciji. Vodite računa o svom automobilu i pružite mu odovarajuću brigu, kao što on vama pruža u toku svake vožnje.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *